ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Α. Επιλογή και Στόχοι του Προγράμματος

Α 1. Επιλογή

Η ενέργεια σήμερα βρίσκεται στο επίκεντρο του κοινωνικού, οικονομικού και πολιτικού ενδιαφέροντος και αποτελεί την κινητήρια δύναμη του πολιτισμού, όλων των επιτευγμάτων αλλά και των καταστροφών που έχει προκαλέσει ο άνθρωπος στον πλανήτη μας.

Ιδιαίτερα η αλόγιστη χρήση μη ανανεώσιμων πηγών ενέργειας από τον άνθρωπο αναγνωρίζεται ως ο κυριότερος παράγοντας δημιουργίας σωρείας προβλημάτων, που οδήγησαν σε οικολογική κρίση τον πλανήτη.

Περιοχές μεγαλύτερης κατανάλωσης ενέργειας στην Ευρώπη

Η αλλαγή στάσεων και συμπεριφορών σε σχέση με την αειφορική χρήση ενέργειας, καθώς και η αναγνώριση της χρήσης εναλλακτικών πηγών ενέργειας ως ζητούμενη λύση στο ενεργειακό και οικολογικό πρόβλημα, αποτέλεσαν τα κριτήρια επιλογής του προγράμματος "Ενέργεια και Περιβάλλον".

Στην ευρύτερη περιοχή της Δυτικής Μακεδονίας λειτουργούν πολλές θερμοηλεκτρικές μονάδες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας (θερμοηλεκτρικά εργοστάσια της ΔΕΗ-Πτολεμαϊδα), αποτελώντας την ενεργειακή "καρδιά" της χώρας, αφού παράγεται το 70% της συνολικής ηλεκτρικής ενέργειας. Η προσφορά τους είναι ανεκτίμητη αλλά και οι αρνητικές επιπτώσεις στο περιβάλλον της περιοχής είναι εμφανείς και δημιουργούν σοβαρότατες ανησυχίες για το οικολογικό της μέλλον.

Το προσφερόμενο πρόγραμμα του ΚΠΕ αποτελεί θετική συμβολή στην κατεύθυνση της συνειδητοποίησης του προβλήματος, της ευαισθητοποίησης των μαθητών, αλλά και ευρύτερα της κοινωνίας και προβάλλει πιθανές λύσεις, με τη χρήση ήπιων μορφών ενέργειας.
Επιπλέον η εγκατάσταση Φωτοβολταϊκών στοιχείων στο ΚΠΕ δίνει τη δυνατότητα σε μαθητές και εκπαιδευτικούς για άμεση παρατήρηση, κατανόηση και αξιολόγηση του εναλλακτικού αυτού τρόπου παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από την ηλιακή ακτινοβολία.

Περιεχόμενα Στόχοι του προγράμματος

Επιστροφή στά περιεχόμενα